MIĘDZYSZKOLNY RAJD EKONOMIKA
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy




         


XIII RAJD EKONOMIKA i IV MIĘDZYSZKOLNY RAJD EKONOMIKA

7. października 2010 młodzież z Ekonomika wraz z opiekunami udała się na coroczny Rajd Ekonomika, który od czterech lat nosi rangę Międzyszkolnego Rajdu Ekonomika.

W tym roku rajd górski miał miejsce w osobliwościach pięknych gór Rudaw Janowickich. O godzinie 8.00 siedmioma autokarami w odstępie czasowym około trzystuosobowa grupa z Ekonomika wyjechała ze Świdnicy. Tego dnia Pogoda nie zapowiadała się obiecująco – szare niebo, które straszyło, że w każdej chwili może oddać nieco deszczu oraz temperatura ok. 12st. C. Ale to była tylko zwykła zmyła, bo tego dnia na nas nie spadła ani jedna kropla (nie licząc potu).
Gdy dojechaliśmy do miejscowości Trzcińsko, okazało się, że najszersza ulica we wsi ma ok. 5m i nie ma większej możliwości, aby autokary mogły swobodnie zawrócić. Pierwsze przeciskanie się pomiędzy autobusami. Ale co tam ruszyliśmy dzielnie w góry. Udaliśmy się szlakiem koloru niebieskiego przez Husyckie Skały oraz okolice Krzyżnej Góry do schroniska Szwajcarka. Co zajęło nam ponad godzinę marszu. Przy schronisku czekały na nas konkurencje rajdowe. Tutaj oprócz dobrej zabawy, walczy się o puchar Dyrektora ZSE Krzysztofa Osiaka. Konkurencje w tym roku również nie należały do najłatwiejszych. Najpierw uczniowie zmagali się z testem o Rudawach Janowickich (najlepsi to klasa 3TH), następnie każda  klasa otrzymała worki na śmieci i należało zbierać wszystkie śmieci napotkane po drodze (w tej konkurencji nie mieli równych sobie klasy 2TE1 i 3TH). Strzelanie z wiatrówki pod okiem p. Bogusława Pokory również było co nie lada wyczynem. Tej konkurencji liderowali uczniowie z klas 1 TOR, 2 TE1 i 2TOR. W końcu pytania z pierwszej pomocy oraz znajomość mapy topograficznej i kompasu. Adam Szurmański nie pozostawił co niektórym złudzeń. Jego perfekcyjnie przygotowane pytania budziły, sądząc po minach uczniów - zdziwienie, szok, grozę, ale i oczywiście celność odpowiedzi. Najlepiej w tej konkurencji wypadły klasy 2 TE1, 2TOR i 4TE2. Konkurs fotograficzny to konkurencja w której zdecydowanymi liderami byli uczestnicy z klas 1TE1, 1TOR, 2TOR. Zagadki Oli Kużdżał okazały się wcale nie takie trudne, ale za to przyniosły wiele satysfakcji zgadującym. Wspólne ognisko tego dnia wydawało się świetnym pomysłem, bo nieco rozgrzało organizmy i dostarczyło wiele radochy piekącym kiełbaski.
Czas na podsumowanie. Nie przypadkiem w zeszłym roku kolejność pierwszych trzech miejsc tak wypadła, bo ten rok właśnie potwierdził klasę tych drużyn. Pierwsze miejsce zajęła klasa 2 TE1, zdobywając 43 punkty. Drugie miejsce klasa 2 TOR, zdobywając 35 punktów. Trzecie miejsce klasa 3 TH z 34 punktami, a wyróżnienie klasa 1TOR zdobywając 32 punkty.

Pragnę serdecznie podziękować organizatorom rajdu: Martynie Ożga, Agnieszce Sołek, Oli Kużdżał, Kubie Jaworskiemu i nieobecnej ciałem, ale obecnej duchem Dominice Kołodziej. Również serdecznie dziękuję wszystkim klasom i nauczycielom a w szczególności tym, którzy pomogli w organizacji tego Rajdu. Na koniec wypada powiedzieć – daliśmy radę.



Charakterystyka geograficzna Rudaw Janowickich

Rudawski Park Krajobrazowy – położony w południowej części województwa dolnośląskiego na terenie gmin Bolków, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Marciszów, Mysłakowice oraz miast Jelenia Góra, Kamienna Góra i Kowary. Swym obszarem obejmuje Rudawy Janowickie wraz z Górami Sokolimi i Wzgórzami Karpnickimi oraz Góry Ołowiane w Górach Kaczawskich i Góry Lisie w Kotlinie Kamiennogórskiej. Chroni naturalne górskie i rzeczne geokompleksy przyrodnicze, m.in. określone w 2010 roku rezerwatem przyrody Trzcińskie Mokradła. Przez park przepływa przełomową doliną rzeka Bóbr. Znajduje się tam również wiele interesujących form skalnych zbudowanych z granitów, gnejsów, amfibolitów, zieleńców, zlepieńców (np. skałki, gołoborza) i obszarów łąkowych o wybitnych walorach botanicznych.


CELE RAJDU:

  • Upowszechnienie turystyki pieszej jako formy czynnego wypoczynku oraz podnie-sienie sprawności fizycznej uczestników rajdu;
  • rozbudzenie pasji krajoznawczych wśród uczestników rajdu;
  • promocja krajoznawcza i turystyczna Obszaru Sudeckiego, ze szczególnym uwzględnieniem walorów przyrodniczych oraz kulturowych;
  • zachęcenie młodzieży do indywidualnego uprawiania turystyki krajoznawczej;
  • doskonalenia umiejętności uprawiania turystyki;
  • doskonalenie orientacji w terenie, umiejętność posługiwania się mapą,
  •  zachęcenie młodzieży do współpracy i doskonalenie umiejętności wspólnej zabawy,
  •  poznawanie historii naszego regionu.

KONKURSY :


Podczas odpoczynku przy schronisku „Szwajcarka” przeprowadzony zostanie szereg konkurencji:

- test wiedzy o Rudawach Janowickich
- ćwiczenie z pierwszej pomocy - każda klasa deleguje jedną osobę
- ćwiczenie topograficzne i kompas -
każda klasa deleguje jedną osobę (mapa i kompas będą do dyspozycji drużyny)
- rysunek krajobrazu Sudetów
, lub schroniska - 
każda klasa deleguje jedną osobę (kredki we własnym zakresie - papier otrzymacie na miejscu)
- strzelanie z wiatrówki
-
każda klasa deleguje jedną osobę
- konkurs fotograficzny  (każda klasa powinna posiadać aparat fotograficzny. Należy wykonać dwie fotografie - kryteria: kompozycja kadru, kolor i ogólna tematyka rajdu)
- itp.


Konkursy przeprowadzą przedstawiciele ZSE, zwycięzca otrzyma nagrody rzeczowe oraz puchar Dyrektora ZSE.



OPIS TRASY MARSZU:
 
Początek trasy wiedzie od miejscowości Trzcińsko. Autobusy zatrzymają się w okolicy mostu na rzece Bóbr, gdzie zaczyna się szlak niebieski. Idąc na południowy zachód po prawej stronie miniemy szereg ostańców denudacyjnych (czyt. skałek). Następnie na południe trzymając się niebieskiego szlaku do Husyckich Skał. Dochodząc do zejścia szlaków czerwonego, czarnego i niebieskiego, należy udać się na południowy zachód w stronę schroniska "Szwajcarka". Właśnie tutaj jest cel naszej wędrówki.

Kierowcom autokarów proszę powiedzieć, aby przejechali z Trzcińska na parking przy Przełęczy Karpnickiej, która znajduje się w pobliżu schroniska, na trasie szlaku niebieskiego
Załączam mapkę do pobrania.